CAFE 48" Smart Built-in Side-by-side Refrigerator With Dispenser - Stainless Steel (CSB48YP2NS1)
SKU: CSB48YP2NS1
UPC: 084691845256
Rebates Available
📅 Ends: 2026-06-30
📄 View Rebate Details
CAFE 48" Smart Built-in Side-by-side Refrigerator With Dispenser - Stainless Steel (CSB48YP2NS1) is available for ordering but may require additional time to be fulfilled. Please contact us for details.
Current Rebates
Ends: 2026-06-30
📄 View Rebate Details
Delivery and Shipping
Key Features
  • A refrigerator that speaks to your style
  • No need to wait as you fill your glass
  • Put your food in the spotlight
  • Stay in the know at all times
  • A trio of temperature settings
  • Handle any mess without stress
  • Must-use compartments for flawless organization
  • Distinct temperatures for distinct dishes
  • Customize your freezer space in an instant
  • Fresh ice awaits
  • Load and unload your freezer effortlessly
  • Create a look that matches your personal style
  • A quick flip is all it takes
  • Enhanced Shabbos Mode
  • Safe, pure water for your family and guests
Documents
PDF Icon
Energy Guide
View | Download
PDF, 53.61 KB
PDF Icon
Warranty
View | Download
PDF, 62.93 KB
Use and Care Manual
PDF, 1.87 MB
Quick Specs
PDF, 1.24 MB
Product Features
Put your food in the spotlight
Stay in the know at all times
A trio of temperature settings
Handle any mess without stress
Fresh ice awaits
A quick flip is all it takes
Enhanced Shabbos Mode
Product Specifications
Warranty
Parts 1 Year
Labor 1 Year
WEIGHTS & DIMENSIONS
Overall Depth 28.5 in
Overall Height 84 in
Height to Top of Hinge 84 in
Net Weight 738 lb
Overall Width 48 in
Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle 49.375 in
Approximate Shipping Weight 775 lb
Depth with Door Open 90° 52.5 in
Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle 55.25 in
Case Depth Without Door 23.875 in
Depth Without Handle 25.75 in
Height to Top of Case 83.5 in
Overall Depth with Handle 28.5 in