BERTAZZONI 36" Built-in Refrigerator column - Stainless - Left swing door - Stainless Steel (REF36RCPIXL23)
SKU: REF36RCPIXL23
UPC: 8057971100569
BERTAZZONI 36" Built-in Refrigerator column - Stainless - Left swing door - Stainless Steel (REF36RCPIXL23) is available for ordering but may require additional time to be fulfilled. Please contact us for details.
Delivery and Shipping
Key Features
  • Proprietary lift & swing hinges allow for flush installation with minimal clearance
  • Side-mounted evaporator design offers category-leading depth and storage capacity.
  • Top and lateral LED lighting provides perfect all-round visibility.
  • All aluminium and glass interior surfaces
  • Easy to use, the touch-control user interface
  • Variable speed compressor ensures accurate temperature control and energy efficiency.
  • Carbonio Finish
  • Refrigerator ColumnsImproved hygiene and food preservation
  • Refrigerator ColumnsPrecision control
  • Refrigerator ColumnsCold air curtain
  • Refrigerator ColumnsCategory-leading usable depth
  • Bertazzoni Built-in Columns
  • The coordinated kitchen
  • Bertazzoni New Built-in Refrigerator Column
Description
36" Built-in Refrigerator column - Stainless - Left swing door
Product Features
Carbonio Finish
Bertazzoni Built-in Columns
The coordinated kitchen
Product Specifications
Warranty
Parts 2 Year
Labor 2 Year
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes 1
Shipping Width 37.38 Inch
Shipping Height 89 Inch
Shipping Length 31.13 Inch
Shipping Weight 437 lbs
Total of Shipping Weight 437 lbs
Source Manufacturer
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement -
Dimensional Weight -
Total of Cubes -
Total of Dimensional Weight -
General features
Size 36 in
Cooling system frost free
User interface TFT Touch & Scroll interface
Display functions Door adjar alarm, Shopping Mode, Vacation Mode, Sabbath Mode
Lighting LED surround illumination
Door ajar alarm yes
Door finishing Panel ready or Stainless steel or Carbonio metal painting
Cabinet finishing white metal
Refrigerator net capacity 21.5 cu.ft
Refrigerator shelves 4 height-adjustable
Refrigerator drawers 3 soft-close metal drawers
Door storage 3 bins
Sound rating 41 dbA
Certification CETLUS
DOE compliant yes
Technical specifications
Electrical supply 115 V - 60 Hz - 218 W - 2 Amp
Power connection NEMA 5-15P with 79" power cord