BERTAZZONI 24 In Freestanding Bottom Mount Refrigerator - Stainless Steel (RBM24F4FXNV)
SKU: RBM24F4FXNV
UPC: 8050246541449
Delivery and Shipping
Key Features
  • 2 fixed + 1 height-adjustable shelves
  • 1 stationary2 height-adjustable door bins
  • 1 + 1 fresco drawer with separate temperature and humidity control
  • LED touch control interface
  • No fingerprint stainless steel door
  • Top LED Lighting
  • 3 Freezer drawers
  • EnergyStar rated
Documents
PDF Icon
RBM24F4FXNV Specification Sheet
View | Download
PDF, 1.22 MB
PDF Icon
Refrigeration Accessories Matrix
View | Download
PDF, 212.07 KB
RBM24F4FXNV Use & Care Manual
PDF, 2.61 MB
PROHK24BM handle Kit installation instructions
PDF, 14.13 KB
RBM24F4FXNV Installation Drawing
PDF, 1.35 MB
RBM24F4FXNV Energy Guide
PDF, 1.85 MB
Description
24 In Freestanding Bottom Mount Refrigerator
Product Features
LED touch control interface
Top LED Lighting
3 Freezer drawers
EnergyStar rated
Product Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes 1
Shipping Width 25.63 Inch
Shipping Height 75.19 Inch
Shipping Length 27.94 Inch
Shipping Weight 178 lbs
Total of Shipping Weight 178 lbs
Source Manufacturer
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement -
Dimensional Weight -
Total of Cubes -
Total of Dimensional Weight -
General features
Size 24 in
Cooling system total no frost
User interface LED touch control interface
Display functions super cool, super freeze, eco mode, vacation mode, sabbath mode
Lighting LED on the top
Door ajar alarm yes
Door finishing stainless door
Refrigerator net capacity 7.9 cu.ft
Refrigerator drawers 1 + 1 fresco drawer with separate temperature and humidity control
Door storage 1 stationary 2 height-adjustable bins
Number of shelves 2 fixed + 1 height-adjustable
Freezer net capacity 3.5 cu.ft
Freezer drawers 3
Sound rating 39 dbA
Certification CEC, ETL
Technical specifications
Electrical supply 115 V - 60 Hz - 0.8 A
Power rating 175 W